hand
- Erasmus & Ε-Twinning - Επιμορφωτικές - Όλα τα άρθρα & οι δημοσιεύσεις

Ενδοσχολική Επιμόρφωση

«Προκαταλήψεις και Στερεότυπα»

Tην Τετάρτη 17 Νοεμβρίου 2021 πραγματοποιήθηκε επιμορφωτικό σεμινάριο στους/στις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας από τις εκπαιδευτικούς  Γεωργιάδου Όλγα, Κιτσιούκη Λεμονιά, Γιουσφαρά Ιωάννα και Σαββίδου Ελπίδα,  που συμμετείχαν στο πρόγραμμα Erasmus+ KA1 με τίτλο: ‘Αντιμετώπιση της διαφορετικότητας: Στρατηγικές Συμπεριληπτικής Εκπαίδευσης για μαθητές με λιγότερες ευκαιρίες’ με κωδικό σύμβασης 2020-1-EL01-KA101-078187 στο Παρίσι, Γαλλία 18-25 Οκτωβρίου 2021.

Το θέμα του σεμιναρίου ήταν «Προκαταλήψεις και Στερεότυπα». Στόχος του να μας προβληματίσει  μέσα από δράσεις  και να μας κάνει να σκεφτούμε τρόπους, ώστε να βοηθήσουμε τους μαθητές/τριές μας  να συνειδητοποιήσουν ότι όλοι είμαστε διαφορετικοί και ξεχωριστοί. Να μάθουν, ακόμη, να αποδέχονται το καθετί διαφορετικό, χωρίς να το κρίνουν ή να το απορρίπτουν , και να συνυπάρχουν αρμονικά μεταξύ τους τόσο στο σχολείο όσο και στις συναναστροφές τους έξω από αυτό.