- Όλα τα άρθρα & οι δημοσιεύσεις - Πολιτιστικές

Έθιμα των Χριστουγέννων

erasmus

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ με θέμα: “Αντιμετώπιση της διαφορετικότητας: Στρατηγικές συμπεριληπτικής εκπαίδευσης για μαθητές με λιγότερες ευκαιρίες”, ζητήσαμε από τους μαθητές του σχολείου μας που κατάγονται από άλλες χώρες να μας παρουσιάσουν χριστουγεννιάτικα και πρωτοχρονιάτικα έθιμα των χωρών τους. Αν η πανδημία μας το επέτρεπε, θα παρασκευάζονταν από τους γονείς αυτών των μαθητών χριστουγεννιάτικα εδέσματα που προέρχονται από τις χώρες τους για να προσφερθούν ως κέρασμα κατά τη διάρκεια της σχολικής γιορτής. Έτσι λοιπόν μαθητές από την Αλβανία, τη Βουλγαρία, τη Ρωσία και την Κίνα μας έδωσαν πληροφορίες για την μεγάλη αυτή γιορτή στον τόπο καταγωγής τους. Επίσης τα παιδιά του Β2 παρουσίασαν το αγγλικό έθιμο της χριστουγεννιάτικης κάλτσας και τα παιδιά του B1 το αγγλικό έθιμο των Christmas Crackers. Το Ε1 παρουσίασε στα γερμανικά πώς δημιουργήθηκε το πρώτο χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο και η ΣΤ τάξη μας έδωσε ευχές στην Γαλλική γλώσσα. Στο σχολείο μας προετοιμάζουμε τους αυριανούς πολίτες του κόσμου, που αποδέχονται και ενσωματώνουν το διαφορετικό σε μια κοινωνία πολυπολιτισμική και πολύγλωσση.