- Erasmus & Ε-Twinning - Όλα τα άρθρα & οι δημοσιεύσεις

Παρουσίαση του σχολείου μας στο Παρίσι

erasmus

Μια από τις δραστηριότητες στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ KA1 με τίτλο: ‘Αντιμετώπιση της διαφορετικότητας: Στρατηγικές Συμπεριληπτικής Εκπαίδευσης για μαθητές με λιγότερες ευκαιρίες’ με κωδικό σύμβασης 2020-1-EL01-KA101-078187 ήταν και η παρουσίαση των σχολείων των συμμετεχόντων και των εκπαιδευτικών τους συστημάτων. Τα σχολεία όλων των χωρών ήταν πράγματι εντυπωσιακά σε υλικοτεχνικό εξοπλισμό, στην διαμόρφωση του εσωτερικού και περιβάλλοντος χώρου, σε μέγεθος και στη τοποθεσία στην πόλη.

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Δράμας παρουσιάστηκε με μια μικρή ταινία. Εστιάσαμε στις δραστηριότητες που έχουν πραγματοποιηθεί όλα αυτά τα χρόνια, αλλά και στους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους. Αυτό όμως που εντυπωσίασε, γιατί ήταν εμφανές κατά τη διάρκεια της προβολής της ταινίας, είναι αυτό που χαρακτηρίζει το 1ο Δημοτικό σχολείο: Ο έμπρακτος σεβασμός σε κάθε παιδί, σε κάθε μαθητή και μαθήτρια, η ασφάλεια, η αποδοχή των μικρών μας μαθητών με τις αδυναμίες και τις ικανότητες τους, η αποδοχή της διαφορετικότητας και η εμπιστοσύνη μεταξύ των μαθητών και των δασκάλων. Όλα αυτά που θα ετοιμάσουν τους μικρούς μαθητές για τον δρόμο της ζωής και την θέση τους στην κοινωνία.