Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος το σχολείο μας συμμετέχει στο πανελλήνιο εθελοντικό πρόγραμμα Let's do it Greece.

Η εκπαιδευτική κοινότητα του σχολείου - μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί - βγαίνουμε έξω, φροντίζουμε το περιβάλλον μας και δείχνουμε ότι με μια απλή θετική κίνηση μπορούμε, εμείς οι ίδιοι, να γίνουμε η αλλαγή που περιμένουμε.

Οι δράσεις που υλοποιούνται σε συνεργασία με το Δήμο Δράμας και την εθελοντική ομάδα του τοίχου της καλοσύνης λαμβάνουν χώρα την εβδομάδα από 1 έως 7 Απριλίου 2019 στο σχολείο και γύρω από αυτό και επιδιώκουν να εμπλέξουν δημιουργικά τα παιδιά στην κατεύθυνση υιοθέτησης των αρχών του εθελοντισμού, της αλληλεγγύης και της προστασίας του φυσικού περιβάλλοντος.

Συγκεκριμένα οι μαθητές μας θα έχουν τη δυνατότητα συμμετοχής στις εξής δράσεις:

• Προβολή ντοκιμαντέρ για τη σημασία του Εθελοντισμού.
  • Δημιουργία έργων ζωγραφικής με θέμα τον εθελοντισμό και την προστασία του περιβάλλοντος.
  • Κατασκευή έργων από ανακυκλώσιμα υλικά
  • Εξωραϊσμός των τοίχων του  σχολικού κτηρίου
  • Δημιουργία του τοίχου της καλοσύνης
  • Καθαριότητα περιβάλλοντος χώρου σχολείου