Το σχολείο ενημερώνει τους γονείς και κηδεμόνες ότι οι μαθητές μας θα συμμετέχουν για άλλη μια χρονιά στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής για τους μαθητές του Δημοτικού, το οποίο διοργανώνει για ένατη χρονιά η Ένωση Ελλήνων Φυσικών.

Ειδικότερα, οι μαθητές της Ε΄ τάξης θα έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τις γνώσεις  τους, αφού προηγουμένως διενεργήσουν μια επανάληψη της διδαχθείσας ύλης σε θέματα που απευθύνονται σε όλους τους μαθητές της Επικράτειας και απαιτούν τον κριτικό στοχασμό τους για την επίλυσή τους.

Ο Πανελλήνιος αυτός διαγωνισμός, όπως κάθε χρόνο, θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις και συγκεκριμένα θα περιλαμβάνει:

Την Α΄ φάση: Πέμπτη 4 Μαρτίου 2021 (8:00-9:30) στα Δημοτικά σχολεία –που θα δηλώσουν συμμετοχή– σε όλη την χώρα

Την Β΄ φάση : (μόνο για τους 2 πρώτους μαθητές κάθε τμήματος –μετά την αξιολόγηση των γραπτών τους από τους εκπαιδευτικούς τους– από κάθε σχολείο) το Σάββατο 15 Μαΐου 2021 (10:00-11:30) σε εξεταστικά κέντρα μεγάλων πόλεων της χώρας, που θα ανακοινωθούν εγκαίρως από τους διοργανωτές.

Ευχόμαστε, λοιπόν, καλή επιτυχία στους μαθητές μας, οι οποίοι χωρίς άγχος και καθαρή σκέψη θα αποδώσουν τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

Σαλπιγκτής Αλκιβιάδης