- Όλα τα άρθρα & οι δημοσιεύσεις - Συνεργασία εκπαιδευτικών με γονείς

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΜΕ ΤΟΥΣ/ΤΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΤΟΥ 1ου ΔΗΜ. ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΔΡΑΜΑΣ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών μας,

Σας ενημερώνω ότι κατά τη διάρκεια του τρέχοντος σχολικού έτους 2023-24 μπορείτε να επισκέπτεστε  το σχολείο μας για να συναντήσετε τους εκπαιδευτικούς του παιδιού σας - προκειμένου να ενημερωθείτε για τη μαθησιακή πρόοδό του και να συζητήσετε, ευρύτερα, για τη συμμετοχή του στη σχολική ζωή μας - συγκεκριμένες ημέρες και ώρες, σύμφωνα με το πρόγραμμα που επισυνάπτεται παρακάτω.

Επειδή υπάρχει, όπως αντιλαμβάνεστε, το ενδεχόμενο προγραμματισμένων ή απρόσμενων της τελευταίας στιγμής αδειών/απουσιών των εκπαιδευτικών μας, οι συναντήσεις αυτές θα γίνονται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΠΡΟΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ «ΡΑΝΤΕΒΟΥ» με τον/την εκπαιδευτικό: την προηγούμενη ημέρα από τις 8:30 έως τις 13:00  ή το πρωί της ημέρας που επιθυμείτε της επιθυμητής συνάντησης από τις 8:30 έως το αργότερο στις 9:30, τηλεφωνήστε, σας παρακαλώ, στο τηλέφωνο του σχολείου μας (2521022679) για να δηλώσετε την πρόθεσή σας να μας επισκεφθείτε και να σας επιβεβαιώσουμε την παρουσία και τη διαθεσιμότητα του εκπαιδευτικού στο σχολείο μας (ανά ημέρα συνάντησης θα συμφωνούμε έως και 3 ραντεβού).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ:

Α1 ΤΑΞΗ – ΜΑΤΣΑ ΕΥΤΕΡΠΗ – Κάθε Τρίτη στις 11:45

Α2 ΤΑΞΗ – ΚΟΤΑΝΙΔΟΥ ΖΩΗ – Κάθε Δευτέρα στις 11:45

Β1 ΤΑΞΗ – ΣΑΒΒΙΔΟΥ ΕΛΠΙΔΑ – Κάθε Τετάρτη στις 11:45

Β2 ΤΑΞΗ – ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ – Κάθε Τρίτη στις 11:45

Γ1 ΤΑΞΗ – ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ – Κάθε Τρίτη στις 13:20

Γ2 ΤΑΞΗ – ΒΥΖΑΝΤΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ – Κάθε Δευτέρα στις 11:45

Δ1 ΤΑΞΗ – ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – Κάθε Τρίτη στις 13:20

Δ2 ΤΑΞΗ – ΚΑΤΕΜΛΙΑΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ – Κάθε Δευτέρα στις 11:45

Ε1 ΤΑΞΗ – ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΘΕΟΔΩΡΑ – Κάθε Δευτέρα στις 12:35

Ε2 ΤΑΞΗ – ΚΑΖΟΥ ΜΑΡΙΑ – Κάθε Τρίτη στις 11:45

ΣΤ1 ΤΑΞΗ – ΚΑΒΑΚΑΣ ΦΙΛΗΜΩΝ – Κάθε Παρασκευή στις 11:45

ΣΤ2 ΤΑΞΗ – ΑΡΑΜΠΑΤΖΗ ΑΙΜΙΛΙΑ – Κάθε Παρασκευή στις 12:35

Για τους/τις εκπαιδευτικούς του ολοήμερου προγράμματος, της φυσικής αγωγής, των αγγλικών, των γερμανικών, των γαλλικών, της πληροφορικής, της μουσικής, της θεατρικής αγωγής, των καλλιτεχνικών, της παράλληλης στήριξης, της τάξης υποδοχής κ.ά., κατά περίπτωση έπειτα από σχετική συνεννόηση.

Το πρόγραμμα θα αρχίσει να εφαρμόζεται/ισχύει από την Τρίτη 17 Οκτωβρίου 2023 (κλείσιμο ραντεβού από το πρωί της Τρίτης).

Θα πρέπει να καταβάλλεται προσπάθεια ώστε να μην ξεπερνιέται ο χρόνος των 15 περίπου λεπτών ανά συνάντηση, ιδιαίτερα όταν περιμένουν και άλλοι γονείς για να συζητήσουν με τον/την εκπαιδευτικό.

Οι συναντήσεις θα γίνονται – ελλείψει ειδικού χώρου στο σχολείο μας – στους διαδρόμους των κτιρίων μας ή και στην αυλή μας όταν ο καιρός είναι ευνοϊκός, σε συνεννόηση της στιγμής με τον/την εκπαιδευτικό.

Για έκτακτες και επείγουσες ανάγκες επικοινωνίας που θα προκύπτουν, σας παρακαλώ τηλεφωνήστε μας.

Προσωπικά, εγώ ο ίδιος είμαι στη διάθεσή σας για προσωπικές συναντήσεις και για δια τηλεφώνου συνεννοήσεις καθημερινά από τις 8:15 έως στις 12:00 περίπου (στο τηλέφωνο 2521022679)καθώς και για έκτακτες σοβαρές ανάγκες το απόγευμα τηλεφωνικά από τις 18:00 έως στις 21:00 (στο τηλέφωνο 6948804017).

Ο Δ/ντής του 1ου Δ.Σ. Δράμας