drama
- Erasmus & Ε-Twinning - Όλα τα άρθρα & οι δημοσιεύσεις

Συμμετοχή του τμήματος Δ1 του 1ου Δημοτικού Σχολείου Δράμας  σε πρόγραμμα e-twinning

Συνεργαζόμενα σχολεία:

• Γαλλία
    • Albert Camus Middle School, in Rosny sous Bois
  • Ελλάδα
    • 1ο Δημοτικό Σχολείο Δράμας
    • 1ο Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας
    • 6ο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας
  • Κροατία
    • Osnovna škola Luka Sesvete
    • 4th grade Osnovna škola Domovinske zahvalnosti from Knin
  • Πολωνία
    • Primary School Jan Ignacy Paderewski in Zbrachlin
    • Szkoła Podstawowa nr 1 w Chorzowie
  • Ρουμανία
    • Colegiul Național ”Avram Iancu” Ștei
  • Σλοβενία
    • Osnovna šola Brusnice
  • Φινλανδία
    • Liminganlahden yhtenäiskoulu (class 6D)

Διάρκεια έργου:
Σεπτέμβριος 2022 – Ιούνιος 2023

Γλώσσα συνεργασίας:

Θέμα:
Let’s travel!

Περιγραφή:

Οι ταξιδιωτικές φιγούρες των συμμετεχόντων χωρών ταξιδεύουν εικονικά και γνωρίζουν ήθη και έθιμα, συνήθειες και καθημερινότητα, τα χόμπυ και γενικότερα των πολιτισμό των συνεργαζόμενων χωρών.

Οι χώρες αρχικά συστήθηκαν χρησιμοποιώντας διάφορα ψηφιακά εργαλεία, προκειμένου να παρουσιάσουν το σχολείο, τον τόπο τους αλλά και τους μαθητές καθώς και τους εκπαιδευτικούς του ή των σχολείων τους.
Έτσι κι εμείς, με τη βοήθεια ενός χάρτη στο padlet βάλαμε τις πινέζες μας και παρουσιάσαμε τους εαυτούς μας και τα ενδιαφέροντά μας, αξιοποιώντας και μια φόρμα που παρείχε στην πλατφόρμα η διοργανώτρια εκπαιδευτικός του προγράμματος, ενώ συμπεριλάβαμε στην πινέζα και ένα άβαταρ του εαυτού μας..

Η γνωριμία και τα εικονικά ταξίδια πραγματοποιήθηκαν αρχικά με τη δημιουργία μιας ταξιδιωτικής φιγούρας, η οποία σχεδιάστηκε και επιλέχθηκε από τους μαθητές, με σκοπό να εκπροσωπεί τη χώρα στα διαδικτυακά ταξίδια του eTwinning.
Η κάθε χώρα φρόντισε ώστε η φιγούρα να έχει χαρακτηριστικά που εκπροσωπούν τον τόπο από τον οποίο προέρχεται. Έτσι, οι μαθητές του σχολείου μας βασίστηκαν στη παράδοση του τόπου μας στα κρασιά και στο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρών Μήκους που διοργανώνεται κάθε χρόνο στην πόλης μας, σχεδιάζοντας στο χέρι και τελικά ψηφιοποιώντας την παρακάτω φιγούρα.

etwin

Με τη βοήθεια της τεχνολογίας, του διαδικτύου και της πληθώρας των διαθέσιμων ψηφιακών εργαλείων οι ταξιδιωτικές φιγούρες κατόρθωσαν να ταξιδέψουν από τη μια χώρα στην άλλη.
Την πόλη μας επισκέφθηκαν ο Άγιος Βασίλης της Φινλανδίας ενώ ο κινηματογραφικός μας μπουκαλο-άνθρωπος ταξίδεψε στη Σλοβενία, όπου γνωρίσαμε τα αξιοθέατα και τα χριστουγεννιάτικα έθιμα των συνεργατών μας.

karavakia

Μέσα από το e-book
https://read.bookcreator.com/ZIWZ9gGBMmguexBjPktgNNKt0a42/uRDrwKh9QoWvUBoNsDqpjQ περιηγηθήκαμε στις ταξιδιωτικές περιπλανήσεις και των υπολοίπων συνεργατών μας.
Ένα ακόμη ταξίδι πραγματοποίησε ο μπουκαλο-άνθρωπος μας στην Φινλανδία, ενώ στη Δράμα αυτή τη φορά έφτασε η ταξιδιωτική φιγούρα της Κροατίας για μια πολιτιστική επίσκεψη και μια γνωριμία με τα καρναβαλικά μας έθιμα.

collage 1

Για το Πάσχα οι ψηφιακές μας βαλίτσες βρέθηκαν στην Πολωνία, ενώ αυγά τσούγκρισε στη Δράμα ο Φράνκι, η φιγούρα της Γαλλίας. Οι χώρες πραγματοποίησαν τα δικά τους ταξίδια και αντάλλαξαν Πασχαλινές κάρτες.

Το ταξίδι μας τελειώνει με τα σχέδια μας για το καλοκαίρι..

santorinigen

Αποχαιρετήσαμε τους φίλους μας και υποσχεθήκαμε να ανταμώσουμε σύντομα ξανά

Η συμμετοχή μας στο πρόγραμμα ενθουσίασε τα παιδιά, τα οποία εξάσκησαν τις γνώσεις τους και ανέπτυξαν τις ικανότητες τους στα αγγλικά και τις ΤΠΕ. Παράλληλα, τους έδωσε τη δυνατότητα να γνωρίσουν τα ήθη και έθιμα των άλλων χωρών και να «βρεθούν» διαδικτυακά στα σχολεία των μαθητών και να τους γνωρίσουν, με τη βοήθεια της τεχνολογίας. Με μεγάλο ενθουσιασμό ταξίδεψαν και έμαθαν πολλές πληροφορίες για την κουλτούρα των συνεργάτιδων χωρών, ενώ είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τις ομορφιές και τα έθιμα του τόπου τους.

Εργαλεία που χρησιμοποιήθηκαν:
• Padlet